logo
Leave Feedback


no avatar

Port Clinton girls win Little Giant Invite

Fandy.com Staff • Jan 23, 2011 at 12:35 AM

Port Clinton edged Fremont Ross, and with it took home first place in the girls meet on Saturday at the Dan Lease Little Giant Invite at Fremont.

The Redskins had a 530.5-527 advantage against Ross, while the Sandusky girls were fourth with 329 points.

The Blue Streaks piled up 179.5 points for sixth in the boys meet, and Port Clinton scored 112.5 for 12th. Toledo St. Francis Desales win with 999 points.

Allie Reynolds swam to two first-place finishes for P.C., winning the 200 freestyle in 1:57.73, and the 100 freestyle in 54.49 seconds.

State champions MacKenzie Stewart of Port Clinton and Taylor Vargo of Sandusky were first and second in the 100 breaststroke, with Reynolds touching the wall in 1:07.49 and Vargo clocking a 1:08.31.

Stewart also won the 200 IM in 2:11.71.

For more swimming news, read Sunday's Register.

GIRLS: 1, Port Clinton, 530.5. 2, Fremont Ross, 527. 3, Lima Shawnee, 505. 4, Sandusky, 329. 5, Celina, 280. 6, Toledo St. Ursula Academy, 232. 7, Maumee, 201. 8, Brush, 156. 9, Tiffin Columbian, 135. 10, Ottawa Glandorf, 112.5. 11, Fostoria, 90. 12, Wapakoneta Redskins, 87. 13, Millbury Lake HS, 61. 14, Whitmer, 54. 15, Clay, 39. 16, Van Wert, 32. 17, Bowsher, 29. 18, Fremont ST Joseph Central Cath, 24. 19, Genoa, 21. 20, Bowling Green HS, 19. 21, Anthony Wayne HS, 16. 22, Tiffin Calvert, 7.

BOYS: 1, Toledo St. Francis De Sales, 999. 2, Lima Shawnee, 621. 3, Fremont Ross, 447. 4, Brush, 232. 5, Celina, 214. 6, Sandusky, 179.5. 7, Wapakoneta Redskins, 152. 8, Tiffin Columbian, 131. 9, Port Clinton, 112.5. 10, Van Wert, 110. 11, Ottawa Glandorf, 92. 12, Maumee, 61. 13, Fostoria, 35. 13, Fremont ST Joseph Central Cath, 35. 15, Maumee Valley Country Day, 16. 16, Clay, 10. 17, Millbury Lake HS, 4.

Girls 200 Yard Medley Relay -- 1, Fremont Ross 'A' (Waggoner, Taylor SR, Duncan, Laura SO, Miller, Sammi JR, Hawk, Megan FR), 1:53.03. 2, Port Clinton 'A' (Meek, Cheyenne FR, Stewart, MacKenzie JR, Reynolds, Allie SR, Smith, Erin JR), 1:55.96. 5, Sandusky 'A' (Miller, Sarah JR, Vargo, Taylor SO, Murray, Mary JR, Lippus, Holly SR), 2:02.31.

Boys 200 Yard Medley Relay -- 1, Toledo St. Francis De Sales-OH 'A' (Williams, Rowan SR, MacDonald, DJ JR, Carmony, Nick SR, DiSalle, Dan JR), 1:36.60. 10, Sandusky 'A' (Stauffer, Jack SO, Cremean, Brock JR, White, Jeremy SO, Waddington, Zach JR), 1:53.37.

Girls 200 Yard Freestyle -- 1, Reynolds, Allie, PTCL, 1:57.73. 3, Vargo, Taylor, Sandusky, 2:02.27. 4, Zoeller, Ashley, PTCL, 2:08.26.

Boys 200 Yard Freestyle -- 1, DiSalle, Michael, TSFD-OH, 1:47.01.

Girls 200 Yard IM -- 1, Stewart, MacKenzie, PTCL, 2:11.71.6, Murray, Mary, Sandusky, 2:28.74.10, Smith, Sammy, Sandusky, 2:36.52.

Boys 200 Yard IM -- 1, Barone, Phil, TSFD-OH, 2:04.13. 4, Long, Michael, PTCL, 2:10.81. 6, Stauffer, Jack, Sandusky, 2:14.45. 10, White, Jeremy, Sandusky, 2:22.10.

Girls 50 Yard Freestyle -- 1, Murphy, Emily, SHS, 24.84. 4, Meek, Cheyenne, PTCL, 25.45. 6, Ahlers, Ashley, Sandusky, 25.98.

Boys 50 Yard Freestyle -- 1, DiSalle, Michael, TSFD-OH, 21.84. 5, Waddington, Zach, Sandusky, 23.16. 5, Scott, Josh, PTCL, 23.16.

Girls 100 Yard Butterfly -- 1, Murphy, Emily, SHS, 1:00.35.

Boys 100 Yard Butterfly -- 1, Risolvato, Erik, SHS, 51.89.

Girls 100 Yard Freestyle -- 1, Reynolds, Allie, PTCL, 54.49. 2, Wieser, Aerika, SHS, 54.78. 3, Miller, Sammi, Fremont, 56.31. 4, Hawk, Megan, Fremont, 57.41. 5, Coon, Ashley, Cel HS, 58.23. 6, Pohl, Adrienne, SHS, 58.29. 7, Lippus, Holly, Sandusky, 58.97. 8, Mertz, Brooke, Cel HS, 59.33. 9, Murphy, Cara, SHS, 1:00.09. 10, Chung, Katie, SHS, 1:00.24.

Boys 100 Yard Freestyle -- 1, DiSalle, Dan, TSFD-OH, 47.89. 6, Scott, Josh, PTCL, 50.97.

Girls 500 Yard Freestyle -- 1, Roberts, Haley, Tol St. Ursula-OH, 5:22.76. 4, Zoeller, Ashley, PTCL, 5:52.91. 6, Smith, Helen, Sandusky, 6:01.31.

Boys 500 Yard Freestyle -- 1, Carmony, Nick, TSFD-OH, 4:53.16. 2, MacDonald, DJ, TSFD-OH, 4:54.01. 3, Aossey, Connor, TSFD-OH, 4:59.21. 4, Weigt, Britton, SHS, 5:00.33. 5, Booth, John, TSFD-OH, 5:16.69. 6, Kosakowski, Scott, Fremont, 5:18.52. 7, Birkemeier, Nick, TSFD-OH, 5:19.42. 8, Yuhas, Eric, Fremont, 5:19.46. 9, Peeps, Noah, TSFD-OH, 5:20.39. 10, Howard, Samuel, TCO-OH, 5:32.59.

Girls 200 Yard Freestyle Relay -- 1, Fremont Ross 'A' (Miller, Sammi JR, Hawk, Megan FR, Duncan, Laura SO, ), 1:41.36. 4, Port Clinton 'A' (Meek, Cheyenne FR, Zoeller, Ashley SR, Zam, Katelyn JR, Smith, Erin JR), 1:46.67. 8, Port Clinton 'B' (Passabet, Kelly SR, Martin, Allison JR, Frye, Raegan JR, Lindsley, Marcy JR), 1:53.21.

Boys 200 Yard Freestyle Relay -- 1, Lima Shawnee 'A' (Curl, Logan SO, Diltz, Garrett JR, Vondran, Josh SR), 1:30.77. 7, Port Clinton 'A' (Scott, Josh SR, Raff, Christian SR, Gray, Cody JR, Long, Michael JR), 1:38.77.

Girls 100 Yard Backstroke -- 1, Waggoner, Taylor, Fremont, 1:03.30. 2, Brebberman, Morgan, Maumee, 1:03.50. 3, Brebberman, Kelsey, Maumee, 1:05.60. 4, Phillips, Holly, Fremont, 1:06.21. 5, Hoynacke, Alexa, Brush Arcs, 1:07.40. 6, Frye, Raegan, PTCL, 1:07.42. 7, Meek, Cheyenne, PTCL, 1:08.02. 8, Rhodes, Nicole, SHS, 1:08.25. 9, Twarek, Nikki, PTCL, 1:08.43. 10, Miller, Sarah, Sandusky, 1:08.62.

Boys 100 Yard Backstroke -- 1, Williams, Rowan, TSFD-OH, 51.66.

Girls 100 Yard Breaststroke -- 1, Stewart, MacKenzie, PTCL, 1:07.49. 2, Vargo, Taylor, Sandusky, 1:08.31. 7, Murray, Mary, Sandusky, 1:16.78.

Boys 100 Yard Breaststroke -- 1, Barone, Phil, TSFD-OH, 1:01.04. 10, Cremean, Brock, Sandusky, 1:12.53.

Girls 400 Yard Freestyle Relay -- 1, Lima Shawnee 'A' (Murphy, Emily FR, Murphy, Cara JR, Chung, Katie FR, Wieser, Aerika SO), 3:44.59. 2, Port Clinton 'A' (Stewart, MacKenzie JR, Smith, Erin JR, Zoeller, Ashley SR, Reynolds, Allie SR), 3:47.26. 4, Sandusky 'A' (Murray, Mary JR, Ahlers, Ashley SO, Lippus, Holly SR, Vargo, Taylor SO), 3:59.65. 7, Port Clinton 'B' (Twarek, Nikki SR, Martin, Allison JR, O'Neal, Meghan FR, Oreskovich, Melanie SR), 4:10.13.

Boys 400 Yard Freestyle Relay -- 1, Toledo St. Francis De Sales-OH 'A' (Miller, Dan SR, DiSalle, Michael SR, Williams, Rowan SR, DiSalle, Dan JR), 3:11.58. 2, Toledo St. Francis De Sales-OH 'B' (MacDonald, DJ JR, Zimmerman, Matt JR, Trimble, Connor SO, Carmony, Nick SR), 3:18.90. 3, Lima Shawnee 'A' (Risolvato, Erik SO, Diltz, Garrett JR, Vondran, Josh SR, Herold, Mitch SR), 3:19.18. 4, Fremont Ross 'A' (Hoffman, Alex SR, Wasserman, Keith JR, Wilhelm, Luke SR, Yuhas, Eric SR), 3:31.79. 5, Lima Shawnee 'B' (Weigt, Britton FR, Ellis, Johnny SR, Emmons, Darin FR, VanDyne, Steven SR), 3:35.67. 6, Wapakoneta Redskins-OH 'A' (Kantner, Royce SR, Hager, Nate SO, Kremer, Ryan JR, Greve, Ryan SO), 3:40.80. 7, Toledo St. Francis De Sales-OH 'C' (Booth, John SO, Brodie, Nick FR, Gustafson, Matt SO, Carter, Justin SO), 3:42.10. 8, Brush 'A' (Kudrna, Josh SR, Brindza, Connor SR, Krosin, David SR, Kaplan, Michael SR), 3:42.36. 9, Fremont Ross 'B' (Moor, Graham SO, Kosakowski, Scott SO, Dorobek, Harry SR, Carnicom, Bobby JR), 3:43.47. 10, Sandusky 'A' (White, Jeremy SO, Stauffer, Jack SO, Waddington, Zach JR, Linden, David FR), 3:44.64.

Girls 1 mtr Diving -- 1, TenEyck, Samantha, Lake-OH, 240.35. 6, Laferty, Alisha, PTCL, 180.20. 8, Seefus, Erin, PTCL, 177.80.

Boys 1 mtr Diving -- 1, Szegedi, Dylan, TSFD-OH, 296.95.

Recommended for You