logo
Leave Feedback


no avatar

Norwalk boys second second, Bellevue girls third at NOL

Fandy.com Staff • May 15, 2011 at 11:00 AM

The Norwalk boys edged Bellevue for second place in Saturday's Northern Ohio League track meet in Fostoria.

The Trucker boys swept all four relay events en route to 101 points, good for second place below Shelby (148) and above Bellevue (99). The Willard boys were seventh with 52 points.

The Bellevue girls finished third as a team in the girls' meet with 97 points, behind Tiffin Columbian with 170 and Shelby with 118.

For more of this story read Sunday's Register and Monday's Reflector.

GIRLS

4x800 relay: 1. Bellevue (Specht, Schalk, Hosang, Valko) 10:02.6; 2. Willard (Sickel, Holthouse, Salce, Danhoff) 10:18.4; 3. Norwalk (Supeck, Alexander, Warner, Fetherolf) 10:28.8

100 hurdles: 1. Nichols (Columbian), 15.4; 3. Ley (Norwalk), 17.0; 6. Carr (Bellevue) 17.7; 7. Souslin (Norwalk) 18.2

100 dash: 1. Music (Willard) 13.0; 5. Taylor (Bellevue) 14.1

4x200 relay: 1. Columbian (Nichols, Demith, Stephens, Williams) 1:47.8; 2. Willard (Music, Hamilton, Daniel, Thornton) 1:48.0; 6. Bellevue (Mira, Doore, Brown, Hartley) 1:54.6; 8. Norwalk (Kirk, Wohlers, Myers, Kisner) 1:56.5

1600 run: 1. Fetherolf (Norwalk) 5:18; 5. Valko (Bellevue), 5:31.7; 8. Schalk (Bellevue) 5:50.5

4x100 relay: 1. Bellevue (Hartley, Dewitt, Brown, Taylor) 52.4; 4. Willard (Holthouse, Daniel, Hamilton, Thornton) 53.1; 7. Norwalk (Myers, Kisner, Sindlinger, Wohlers) 54.9

400 dash: 1. Hall (Shelby) 1:01; 3. Hosang (Bellevue) 1:03; 6. Sydney Friend (Norwalk) 1:04.3; 7. Bogner (Willard) 1:05.7; 8. Holthouse (Willard) 1:05.9

300 hurdles: 1. Nichols (Columbian) 45.7; 2. Thornton (Willard) 49.5; 6. Light (Norwalk) 53.0; 7. Carr (Bellevue) 53.5; 8. Alexander (Norwalk) 54.2

800 run: 1. Sickel (Willard) 2:26.8; 3. Fetherolf (Norwalk) 2:27.5; 4. Danhoff (Willard) 2:29.6; 6. Valko (Bellevue) 2:30.1

200 dash: 1. Music (Willard) 26.5; 6. Dewitt (Bellevue) 29.0; 8. Doore (Bellevue) 29.1

3200 run: 1. Lykins (Shelby) 12:16.1; 3. Fetherolf (Norwalk) 12:34.8; 4. Specht (Bellevue) 12:39.4; 6. Scagnetti (Bellevue) 12:42.9; 8. Mosley (Willard) 12:58.2

4x400 relay: 1. Shelby (Hall, Ream, Strine, Bettac) 4:12.9; 2. Willard (Thornton, Hamilton, Daniel, Music); 4. Bellevue (Werner, Schalk, Hosang, Valko) 4:20.1; 5. Norwalk (Warner, Friend, Kirk, Kisner) 4:28.3

High jump: 1. Daniel (Willard) 4-10; 2. Tuttamore (Bellevue) 4-10; 4. Carr (Bellevue) 4-8; 5. Danhoff (Willard) 4-8; 8. Sellers (Norwalk) 4-6

Long jump: 1. Flint (Columbian) 15-11.25; 4. Ley (Norwalk) 14-08; 5. Ehrman (Bellevue) 14-7.75; 8. Mira (Bellevue) 14-5

Discus: 1. Blakely (Norwalk) 124-00; 6. Whitmore (Bellevue) 99-9; 7. Schoen (Bellevue) 94-00

Shot put: 1. Myers (Shelby) 37-7.75; 3. Blakely (Norwalk) 33-11; 4. Whitmore (Bellevue) 33-8.25; 6. Eaton (Bellevue) 32-4.5

Pole vault: 1. Carley (Columbian) 9-00; 6. McKinney (Bellevue) 7-00; 8. Karl (Bellevue) 6-00

BOYS

4x800 relay: 1. Norwalk (Lee, Sindlinger, Koehn, Sparks) 8:24; 3. Willard (Sickel, Hillis, Phillips, Craven) 8:26; 5. Bellevue (Schoen, Miller, Farmbrough, Gerber) 8:40

110 hurdles: 1. Hatter (Fostoria) 14.9; 2. Agee (Bellevue) 15.2; 7. Rowland (Bellevue) 16.3; 8. Kaczor (Norwalk) 16.9

100 dash: 1. Yates (Shelby) 11.6; 2. Frost (Norwalk) 11.7); 4. Contreras (Norwalk) 11.8; 5. Agee (Bellevue) 12.0

4x200: 1. Norwalk (Perkins, Montana, Ishee, Frost) 1:33.5; 5. Willard (Leitz, Regalado, Salce, Hahler) 1:35.4; 7. Bellevue (Santoro, Herman, Fultz, Smith) 1:36.2

1600 run: 1. Mesnard (Columbian) 4:33.5; 4. Koehn (Norwalk) 4:41.9; 6. Hillis (Willard) 4:44.2; 7. Farmbrough (Bellevue) 4:48.5.

4x100 relay: 1. Norwalk (Frost, Ishee, Montana, Perkins) 45.5; 2. Bellevue (Herman, Agee, Santoro, Wagoner) 45.5; 6. Willard (Leitz, Potts, Regalado, Salazar) 46.8

400 dash: 1. Wilson (Shelby) 52.1; 2. Craven (Willard) 52.7; 4. Ingle (Norwalk) 53.2

300 hurdles: 1. Traunero (Columbian) 40.1; 5. Rowland (Bellevue) 42.2; Sieger (Bellevue) 42.2; 8. Phillips (Willard) 43.0

800 run: 1. Sparks (Norwalk) 2:01.3; 3. Gerber (Bellevue) 2:05.6; 6. Sickel (Willard) 2:07.8; 8. Farmbrough (Bellevue) 2:10.3

200 dash: 1. Tucker (Fostoria) 23.4; 3. Smith (Bellevue) 24.2; 7. Santoro (Bellevue) 25.0

3200 run: 1. Koehn (Norwalk) 10:19.6; 4. Howell (Norwalk) 10:35.9; 5. Schoen (Bellevue) 10:44.3; 8. Hillis (Willard) 10:55.5

4x400 relay: 1. Norwalk (Montana, Perkins, Sparks, Frost) 3:33.1; 5. Willard (Sickel, Phillips, Hahler, Craven) 3:38.0; 7. Bellevue (Gerber, Hickey, Agee, Smith) 3:40.4

High jump: 1. Logdson (Upper Sandusky) 6-4; 2. Phillips (Willard) 6-0; 6. Foos (Bellevue) 5-10; 7. Cory Lieber (Norwalk) 5-8

Long jump: 1. Herman (Bellevue) 20-8.5; 4. Wagoner (Bellevue) 19-6.75; 5. McGuckin (Norwalk) 19-5.25

Discus: 1. Eldridge (Shelby) 152-1; 2. Ball (Bellevue) 149-4; 4. Gardner (Willard) 134-2; 7. Roberts (Willard) 121-9

Shot put: 1. Blevins (Shelby) 50-1.75; 3. Eastman (Norwalk) 45-10.5; 7. Gardner (Willard) 41-10.75

Pole vault: 1. Rowland (Bellevue) 15-00; 4. Brake (Bellevue) 12-6; 7. Robinson (Willard) 12-00

Recommended for You