logo
Leave Feedback


no avatar

Huron wins 4x400, Polar Bear Relays

Fandy.com Staff • Apr 10, 2011 at 7:22 AM

A first-place finish in the final event Saturday gave the Huron boys the meet crown at the Polar Bear Invite by a two-point margin.

Ryan Biddlecombe, Danny Nagy, Mitch Hagstrom and Jake Hillman were eight seconds faster than the competition in the 4x400, clocking a 3:31.40 to a 3:39 for second-place Maragretta. Huron finished the boys meet with 94 points, while Maragretta and Willard tied for second place with 92 points.

In the girls meet, the Polar Bears scored 100 points, topping second-place Willard (88) by double digits.

Margaretta won the 4x100 shuttle hurdles, with Rian Spicer, Ashley Wiedenheft, Kasey Parkshurst and Michenzi Hoffman finishing in 1:13.20. The 4x800 relay (Courtney Orshoski, Amanda Carroll, Christy Miller, Natalie Braun) won in 11:09.80.

Biddlecombe, Nagy and Hillman also ran the 4x200 with lead-leg Treyvon Matthews, winning that race in 1:33.90. The Tigers' 4x100 of Justin Hicks, Sean Fantozz, Hagstrom, Matthews won in 45 seconds.

The Margaretta boys won the 110 shuttle hurdles (Beau Beechler, Kyle Biglin, David Brownell, Devin Jones) in 1:03.20.

The Willard girls were first in the 4x1600 relay (Bri Mosley, Katie Reiderman, Kaitlyn Poole, Becca Mcie), which it won in 26:00.8. Caroline Hamilton, Karina Salce, Alysun Daniel and Marie Thornton won the 800 sprint medley (2:02.0), and the distance medley (Kaitlyn Sickel, Alex Czado, Mosley, Mcie) won in 14:57.50.

They also won the 4x400 (Thornton, Hamilton, Salce, Daniel) in 4:31.20.

The Crimson Flashes won the 4x1600 (Chris Hillis, Matt Gecks, Logan Mahl, Kasey Keesy) in 21:52.30, the 4x800 (Alec Sickel, Ricky Regelado, Dustin Tindal, Hillis) in 9:08.0, and the distance medley (Tindal, Jay Cok, Keesy, Hillis) in 12:20.20.

Also, Monroeville won the girls shot put relay, Margaretta was first in the discus throw relay, the high jump relay (Katie Nesbitt and Sydney Alexander both cleared 5 feet). Willard won the long jump relay.

Huron won the boys shot put (Ryan McNulty, 48 feet, 10 1/2 inches) and discus relays (Ryan Brownell, 132 feet), Margaretta was first in the high jump (Austin Moore cleared 6-2) and long jump relays, (Devin Jones leaped 19 feet, 4 inches).

STANDINGS

Girls: 1. Margaretta 100, 2. Willard 88, 3. Huron 48, 4. Clearview 46, 5. Monroeville 42, 6. South Central 32

Boys: 1. Huron 94, 2. Margaretta 92, Willard 92, 4. Clearview 58, 5. South Central 28, 6. Monroeville 20

Girls Shot Put Relay -- 1, Natasha Daniels, Clearview, 32-06.75. 2, Tiana Morris, South Centra, 32-01. 3, Ashely Jett, Margaretta, 30-02.50. 4, Elizabeth Heyman, Monroeville, 29-06. 5, Olivia Clinker, Monroeville, 29-05. 6, Kate Thornton, Willard, 28-08. 7, Shelley Evans, Willard, 27-06.50. 8, Brittany Mayer, Huron, 26-11. 9, Aimie Linville, Willard, 26-05.75. 10, Jamie Mitchell, South Centra, 24-09.25. 11, Arika Speicher, Monroeville, 23-11.25. 12, Amanda Osborn, Clearview, 22-10.50. 13, Maycee Blodgett, Margaretta, 21-11.25. 14, Tessann Brewster, Huron, 21-08.50. 15, Emily Krebs, Margaretta, 21-02.50. 16, Caitlyn Osborn, Clearview, 21-01.25. 17, Melissa Hartley, South Centra, 20-06. 18, Kacie Thorburgh, Huron, 16-03.75.

Boys Shot Put Relay -- 1, Ryan McNulty, Huron, 48-10.50. 2, Joey Bogden, Huron, 45-08. 3, David Kishman, Margaretta, 43-01.50. 4, Jordan Newman, Clearview, 42-03.50. 5, Tyler Sams, Huron, 42-02.25. 6, Garrett Gardner, Willard, 42-00.50. 7, Dominic Davie, South Centra, 41-04.50. 8, Ryan Polachek, Willard, 39-07. 9, Mike Rankin, Margaretta, 39-06.75. 10, Tyler Mielcarek, Clearview, 39-04. 11, Dakota Lawrence, Willard, 38-06.25. 12, Troy Jackson, Clearview, 37-07.75. 13, John Osborne, South Centra, 33-11. 14, Cody Appeman, Monroeville, 33-09.25. 15, Arthur Lambert, Monroeville, 33-08. 16, Jeremy Krill, Monroeville, 31-10. 17, Mitch Robinson, Margaretta, 31-06. 18, David Allison, South Centra, 30-03.

Girls Discus Throw Relay -- 1, Tiana Morris, South Centra, 88-08. 2, Taylor Felty, Willard, 88-01. 3, Natasha Daniels, Clearview, 87-11. 4, Ashely Jett, Margaretta, 84-07. 5, Brittany Mayer, Huron, 83-04. 6, Emily Krebs, Margaretta, 80-08. 7, Arika Speicher, Monroeville, 74-02. 8, Jamie Mitchell, South Centra, 71-03. 9, Kate Thornton, Willard, 68-10. 10, Elizabeth Heyman, Monroeville, 67-00. 11, Olivia Clinker, Monroeville, 66-10. 12, Maycee Blodgett, Margaretta, 66-07. 13, Aimie Linville, Willard, 65-01. 14, Caitlyn Osborn, Clearview, 61-06. 15, Tessann Brewster, Huron, 61-05. 16, Melissa Hartley, South Centra, 56-06. 17, Tiffany Grimm, Clearview, 52-09. 18, Kacie Thorburgh, Huron, 46-07.

Boys Discus Throw Relay -- 1, Ryan Brownell, Huron, 132-00. 2, Garrett Gardner, Willard, 130-06. 3, Ryan McNulty, Huron, 128-07. 4, Mike Rankin, Margaretta, 125-04. 5, David Kishman, Margaretta, 121-01. 6, Dominic Davie, South Centra, 119-08. 7, Colton Roberts, Willard, 116-06. 8, Joey Bogden, Huron, 114-07. 9, Dakota Lawrence, Willard, 110-04. 10, David Allison, South Centra, 106-11. 11, Cody Appeman, Monroeville, 102-10. 12, Dakota Kinney, South Centra, 101-03. 13, Jordan Newman, Clearview, 100-07. 14, Tyler Mielcarek, Clearview, 97-07. 15, Jude Doss, Monroeville, 97-06. 16, Jacob Bates, Clearview, 94-04. 17, Jeremy Krill, Monroeville, 92-01. 18, Logan Eisenhauer, Margaretta, 91-05.

Girls High Jump Relay -- 1, Katie Nesbitt, Margaretta, 5-00. 1, Sydney Alexander, Margaretta, 5-00. 3, Sydney Wright, Clearview, 4-10. 3, Alexandrea Miller, Monroeville, 4-10. 5, Ashley Wiedenheft, Margaretta, 4-04. 5, Katlynne Baker, Clearview, 4-04. 5, MacKenzie Mielcarek, Clearview, 4-04.

Boys High Jump Relay -- 1, Austin Moore, Margaretta, 6-02. 2, Mitch Hagstrom, Huron, 5-08. 2, Derek Kuns, Margaretta, 5-08. 4, Taylor Prosser, Huron, 5-06. 4, Tyler Schmid, Margaretta, 5-06. 4, Jack Springer, Huron, 5-06. 7, Brandon Seifker, Monroeville, 5-04. 8, Anthony Alston, Clearview, 5-02. 9, Matt Regal, Clearview, 5-00.

Girls Long Jump Relay -- 1, MacKenzie Mielcarek, Clearview, 14-04. 1, Paige Collingwood, Monroeville, 14-04. 3, Caroline Hamilton, Willard, 13-10. 4, Shanelle Duncan, Willard, 13-03. 4, Marie Thornton, Willard, 13-03. 6, Brittany Yost, Margaretta, 12-11.50. 7, Morgan Roberson, South Centra, 12-07. 8, Shelby Stout, Huron, 11-06. 9, Alysa Fultz, Margaretta, 11-03. 9, Ashley Wiedenheft, Margaretta, 11-03. 11, Skylar Stevens, South Centra, 11-02. 12, Sarah Ernst, Clearview, 10-02. 13, Rachel Clemons, South Centra, 9-07.

Boys Long Jump Relay -- 1, Devin Jones, Margaretta, 19-04. 2, Austin Moore, Margaretta, 19-00. 3, Dwayne Brown, Clearview, 18-08.50. 4, Taylor Prosser, Huron, 18-03.50. 5, Kolin Phillips, Willard, 18-01. 6, Dustin Tindal, Willard, 17-11. 7, Treyvon Matthews, Huron, 17-08. 8, David Brownell, Margaretta, 17-06. 9, Kory Bruner, Willard, 17-05.50. 10, Gabe Smith, South Centra, 17-02.50. 11, Colton Ott, Monroeville, 16-07.50. 12, Levi Anderson, Monroeville, 16-05. 13, John Miller, Clearview, 16-00.50. 14, Mason Prosser, Huron, 15-09. 15, Skylar Old, Monroeville, 15-07. 16, Keith Williams, Clearview, 13-07. 17, Ryan Clark, South Centra, 12-07.50. 18, David Allison, South Centra, 12-03.50.

Girls Pole Vault Relay -- 1, Michelle Schnieder, Margaretta, 8-00. 2, Morgan Roberson, South Centra, 7-06. 3, Katy Evers, Huron, 6-00. 3, Li Anna Schwerer, Huron, 6-00.

Boys Pole Vault Relay -- 1, Tyler Beekman, Margaretta, 12-06. 2, Mason Majoy, Huron, 11-06. 3, Matt Stacy, Margaretta, 10-06. 4, Randy West, South Centra, 10-00. 4, Sterling Smith, Willard, 10-00. 4, Dalton Corwin, Huron, 10-00. 4, Ian Windau, Margaretta, 10-00. 8, Travis Robinson, Willard, 9-06. 8, Kyle Niedermeier, Willard, 9-06.

Girls 4x1600 Meter Relay -- 1, Willard (Bri Mosley 10, Katie Reiderman 10, Kaitlyn Poole 10, Becca Mcie 10), 26:00.80. 2, Huron (Erin O'Reiley 12, Maureen Giardina 11, Chloe Greenwalt 10, Morgan Mize 10), 26:48.30. 3, Margaretta (Jenna Gasser 9, Leah Stanley 12, Hannah Schmid 9, Heather Muratore 9), 28:58.10.

Boys 4x1600 Meter Relay -- 1, Willard (Chris Hillis 11, Matt Gecks 10, Logan Mahl 10, Kasey Keesy 10), 21:52.30. 2, Margaretta (Tyler Rogers 9, Kalup Lyons 11, Kris Lyons 9, Jeremy Garcia 12), 22:02.20. 3, Clearview (Matt Hollingsworth 10, Mike Hollingsworth 10, Jimmy Sanchez 12, Shane Horstman 10), 22:16.50. 4, Huron (Spencer Maddox 9, Jake Ramey 10, Kris Horman 9, Will Koenig 9), 22:49.30.

Girls 4x100 Meter Shuttle Hurdle -- 1, Margaretta (Rian Spicer 11, Ashley Wiedenheft 12, Kasey Parkhurst 9, Michenzi Hoffman 11), 1:13.20. 2, Huron (Kayla Hamilton 10, Alex Wisehart 10, Katy Evers 9, Abby Wiseman 9), 1:23.70.

Boys 4x110 Meter Shuttle Hurdle -- 1, Margaretta (Beau Beechler 10, Kyle Biglin 11, David Brownell 11, Devin Jones 12), 1:03.20. 2, Huron (Treyvon Matthews 11, Sean Fantozz 12, Ryan Biddlecombe 12, Mitch Hagstrom 11), 1:04.80. 3, Willard (Kory Bruner 11, Kasey Keesy 10, Sterling Smith 9), 1:13.10. 4, South Central (Gabe Smith 10, Joe Rhine 9, Ryan Clark 9, Luke Stevens 11), 1:16.30. 5, Clearview (Marcus Correa 11, Justin Guting 10, Davaughn Alston 9, Hector Garcia 10), 1:17.40.

Girls 4x200 Meter Relay -- 1, Clearview (Sydney Wright 10, Heather Younkin 9, Katlynne Baker 10, Desiree Ray 10), 1:53.60. 2, Willard (Marie Thornton 9, Caroline Hamilton 12, Karina Salce 9, Alysun Daniel 12), 1:55.30. 3, Margaretta (Sydney Alexander 12, Rian Spicer 11, Michelle Schnieder 12, Katie Nesbitt 11), 1:55.80. 4, Monroeville (Paige Collingwood 9, Marisa Schreiner 12, Morgan Rarick 9, Alexandrea Miller 12), 2:01.40. 5, South Central (Morgan Bradberry 9, Jamie Mitchell 12, Alexis Huffman 9, Mandy Duren 12), 2:05.90. 6, Huron (Shelby Stout 9, Abby Wiseman 9, Alex Wisehart 10, Kayla Hamilton 10), 2:07.90.

Boys 4x200 Meter Relay -- 1, Huron (Treyvon Matthews 11, Ryan Biddlecombe 12, Danny Nagy 12, Jake Hillman 12), 1:33.90. 2, Clearview (Marcus Correa 11, Anthony Alston 10, Jacob Senquiz 12, Brandon Sadler 12), 1:34.10. 3, Willard (Abram Craven 11, Jerod Leitz 11, Wesley Potts 10, Kolin Phillips 11), 1:38.90. 4, Margaretta (Luke Eddy 12, Joey Orshoski 11, Tyler Schmid 11, David Brownell 11), 1:41.20. 5, Monroeville (Joshua Koch 9, Justin Palmer 9, Blake Heyman 12, Nathan Rasnick 10), 1:51.50.

Girls 4x800 Meter Relay -- 1, Margaretta (Courtney Orshoski 11, Amanda Carroll 11, Christy Miller 9, Natalie Braun 10), 11:09.80. 2, Willard (Bri Mosley 10, Kaitlyn Sickel 9, Alex Czado 11, Becca Mcie 10), 11:12.20. 3, Huron (Erin O'Reiley 12, Maureen Giardina 11, Morgan Mize 10, Kayla Driftmyer 9), 11:58.40. 4, Monroeville (Randie Kendall 9, Amanda Kesner 12, Makayla Crossan 10, Brooke Stieber 10), 13:13.90.

Boys 4x800 Meter Relay -- 1, Willard (Alec Sickel 11, Ricky Regelado 10, Dustin Tindal 11, Chris Hillis 11), 9:08.00. 2, Margaretta (Noah Stanley 10, AJ Oeder 12, Evan Armstrong 12, Kalup Lyons 11), 9:21.80. 3, Huron (Ryan VanCauwenbergh 9, Nathan Zeck 9, Spencer Maddox 9, Michael Post 11), 9:22.90. 4, Clearview (Matt Hollingsworth 10, Mike Hollingsworth 10, Ricky Santos 11, Jimmy Sanchez 12), 9:32.20. 5, Monroeville (Skylar Old 12, Jeremy Bischoff 11, Nicholas Bischoff 10, Charles French 10), 9:35.70.

Girls 4x100 Meter Relay -- 1, Clearview (Sydney Wright 10, Heather Younkin 9, Katlynne Baker 10, Desiree Ray 10), 54.20. 2, Margaretta (Sydney Alexander 12, Michenzi Hoffman 11, Rian Spicer 11, Michelle Schnieder 12), 55.20. 3, Willard (Karina Salce 9, Alysun Daniel 12, Madison Bogner 10, Shanelle Duncan 9), 58.00. 4, Huron (Katy Evers 9, Kayla Hamilton 10, Shelby Stout 9, Abby Wiseman 9), 59.10. 5, South Central (Morgan Bradberry 9, Rachel Clemons 9, Alexis Huffman 9, Mandy Duren 12), 59.60.

Boys 4x100 Meter Relay -- 1, Huron (Justin Hicks 12, Sean Fantozz 12, Mitch Hagstrom 11, Treyvon Matthews 11), 45.00. 2, Margaretta (Corey Yontz 12, Austin Moore 10, Andrew Freeh 11, Devin Jones 12), 45.10. 3, Willard (Kory Bruner 11, Caleb Lewis 11, Wesley Potts 10, Jerod Leitz 11), 47.90. 4, South Central (Shawn Hale 10, Jake Rhine 12, Dakota Workman 12, Dakota Kinney 11), 48.20. 5, Monroeville (Jacob Krill 10, Andrew Haughawout 9, Joshua Koch 9, Jeremy Krill 12), 54.30.

Girls 800 Sprint Medley -- 1, Willard (Caroline Hamilton 12, Karina Salce 9, Alysun Daniel 12, Marie Thornton 9), 2:02.00. 2, Clearview (Sydney Wright 10, Heather Younkin 9, Katlynne Baker 10, MacKenzie Mielcarek 10), 2:04.00. 3, Margaretta (Sydney Alexander 12, Michelle Schnieder 12, Katie Nesbitt 11, Kasey Parkhurst 9), 2:06.70. 4, Monroeville (Paige Collingwood 9, Alexandrea Miller 12, Morgan Rarick 9, Marisa Schreiner 12), 2:07.90. 5, South Central (Morgan Bradberry 9, Morgan Roberson 12, Alexis Huffman 9, Mandy Duren 12), 2:09.10.

Boys 800 Sprint Medley -- 1, Clearview (Marcus Correa 11, Anthony Alston 10, Brandon Sadler 12, Jacob Senquiz 12), 1:38.90. 2, South Central (Shawn Hale 10, Dakota Kinney 11, Dakota Workman 12, Jake Rhine 12), 1:41.30. 3, Willard (George Salazar 10, Andy Salce 12, Ricky Regelado 10, Abram Craven 11), 1:43.10. 4, Margaretta (Corey Yontz 12, Luke Eddy 12, David Brownell 11, Tyler Birkholz 12), 1:45.70. 5, Huron (Justin Hicks 12, Mason Prosser 10, Kevin Bechtel 11, Reid Roshong 9), 1:49.20. 6, Monroeville (Tyler Reineck 10, Blake Heyman 12, Levi Anderson 9, Colton Ott 10), 1:53.50.

Girls Distance Medley -- 1, Willard (Kaitlyn Sickel 9, Alex Czado 11, Bri Mosley 10, Becca Mcie 10), 14:57.50. 2, Margaretta (Courtney Orshoski 11, Natalie Braun 10, Amanda Carroll 11, Jenna Gasser 9), 15:04.50. 3, Huron (Maureen Giardina 11, Erin O'Reiley 12, Jessica Emery 9, Chloe Greenwalt 10), 16:34.40. 4, Monroeville (Amanda Kesner 12, Randie Kendall 9, Makayla Crossan 10, Brooke Stieber 10), 17:11.20.

Boys Distance Medley -- 1, Willard (Dustin Tindal 11, Jay Cok 9, Kasey Keesy 10, Chris Hillis 11), 12:20.20. 2, Clearview (Matt Hollingsworth 10, Aaron Gomez 10, Ricky Santos 11, Mike Hollingsworth 10), 12:38.90. 3, Monroeville (Skylar Old 12, Brandon Seifker 10, Nicholas Bischoff 10, Jeremy Bischoff 11), 12:40.90. 4, Huron (Ryan VanCauwenbergh 9, Nathan Zeck 9, Michael Post 11, Jake Ramey 10), 12:42.40. 5, Margaretta (Evan Armstrong 12, Kris Lyons 9, Kalup Lyons 11, Chris Stratten 12), 12:47.40. 6, South Central (Joe Rhine 9, James Kilgore 10, Luke Stevens 11, Randy West 10), 13:30.80.

Girls 4x400 Meter Relay -- 1, Willard (Marie Thornton 9, Caroline Hamilton 12, Karina Salce 9, Alysun Daniel 12), 4:31.20. 2, Margaretta (Natalie Braun 10, Gabby Taylor 10, Christy Miller 9, Kasey Parkhurst 9), 4:42.30. 3, Huron (Kayla Hamilton 10, Alex Wisehart 10, Kayla Driftmyer 9, Abby Wiseman 9), 4:53.40. 4, Monroeville (Paige Collingwood 9, Marisa Schreiner 12, Alexandrea Miller 12, Carolyn Schafer 12), 5:01.90. 5, South Central (Jamie Mitchell 12, Skylar Stevens 9, Alexis Huffman 9, Mandy Duren 12), 5:04.30.

Boys 4x400 Meter Relay -- 1, Huron (Ryan Biddlecombe 12, Danny Nagy 12, Mitch Hagstrom 11, Jake Hillman 12), 3:31.40. 2, Margaretta (Austin Moore 10, Logan Eisenhauer 9, Tyler Birkholz 12, Devin Jones 12), 3:39.00. 3, Willard (Alec Sickel 11, Kolin Phillips 11, Ricky Regelado 10, Abram Craven 11), 3:43.20. 4, Clearview (Jacob Senquiz 12, Brandon Sadler 12, Aaron Gomez 10, John Miller 12), 3:49.60. 5, South Central (Jake Rhine 12, Dakota Workman 12, Shawn Hale 10, Gabe Smith 10), 3:50.30. 6, Monroeville (Levi Anderson 9, Colton Ott 10, Tyler Reineck 10, Jeremy Bischoff 11), 4:05.80.

Recommended for You