Leave Feedback

no avatar

New London boys XC runs away with FC title

Fandy.com Staff • Oct 17, 2010 at 12:14 AM

The New London boys ran away with the Firelands cross country meet Saturday at Mapleton High School.

Jonathan Albaugh led the way for the Wildcats, winning the 42-person race in 16:54, beating St. Paul's William Crosby, second with a mark of 17:18. Zach Smothers finished third for New London in 17:22, while the rest of the Wildcats' scorers -- Joey Curtis (6, 17:47), Dylan Shays (7, 18:00) and Jacob Amburgy (8, 18:05) -- also finished in the top eight, leading New London to a 26-point win over Mapleton, 25-51.

St. Paul was third of six with 95 points, followed by Western Reserve with 117, Plymouth with 128 and Monroeville with 134.

The Eagles' Jeremy Bischoff finished ninth overall in 18:11.

The New London girls won a tiebreaker for second place over Mapleton in the Firelands Conference girls' race.

Crestview demolished the team standings with a sweep of the top five individuals (and a perfect 15 points as a team).

St. Paul's Brenna Wnek was sixth in 21:08, followed by Western's Tiffany Wampler in seventh (21:14). New London's Leah Schwinn was 10th in 21:36.

Western Reserve was third with 91 points, followed by St. Paul in fifth with 114 points and Monroeville in sixth with 151 points.


1. Jonathan Albaugh (New London) 16:54; 2. William Crosby (St. Paul) 17:18; 3. Zach Smothers (New London) 17:22; 4. Jeremy Rohr (Mapleton) 17:27; 5. Noah Cook (Mapleton) 17:32

NEW LONDON--1. Jonathan Albaugh 16:54; 3. Zach Smothers 17:22; 6. Joey Curtis 17:47; 7. Dylan Shays 18:00; 8. Jacob Amburgy 18:05

ST. PAUL--2. William Crosby 17:18; 12. Andrew Dow 18:17; 27. Jacob Meyer 19:58; 30. John McKinney 20:37; 34. Trevor Young 21:14

WESTERN RESERVE--20. Kyle Schnieders 18:42; 25. Matthew Scheerer 19:26; 26. Ben Anderson 19:43; 29. Erik Hansberger 20:16; 31. Jake Ruppert 20:38

MONROEVILLE--9. Jeremy Bischoff 18:11; 28. Nick Bischoff 20:02; 33. Blake Bishop 21:08; 36. Charles French 21:46; 40. Blake Heyman 22:14


1. Emily Trent (Crestview) 19:13; 2. Gretchen Sauder (Crestview) 20:19; 3. Carey Fulk (Crestview) 20:30; 4. Whitney Jackson (Crestview) 20:38; 5. Madgie Dunn (Crestview) 21:05

NEW LONDON--10. Leah Schwinn 21:36; 14. Chelsea Roeder 23:05; 16. Lydia Collins 23:05; 21. Jessica Talbott 24:06; 23. Danielle Schwinn 24:22s

WESTERN RESERVE--7. Tiffany Wampler 21:14; 13. Bri Good 22:21; 17. Katie Miller 23:07; 29. Kathryn Knacksteadt; 32. Cheyenne Loyer 25:16

ST. PAUL--6. Brenna Wnek 21:08; 22. Deanna Bradt 24:21; 25. Allie Spence 24:26; 35. Lizzy McKinney 26:00; 36. Cassidy McKinney 26:01

MONROEVILLE--24. Amanda Kesner 24:25; 30. Sabrina Miller 25:06; 31. Hannah Koch 25:08; 33. Brooke Stieber 25:18; 37. Amy Ruffing 26:14

Sandusky girls, boys 4th in GBC

In Marion, Caroline Estel led the Sandusky girls to a fourth-place team finish in the Greater Buckeye Conference meet Saturday at the Marion High School cross country course.

Estel was fourth overall as an individual with a mark of 20:38. Shelby Ohlemacher was 30th for the Streaks in 22:51, followed by teammates Morgan Rollison (31, 22:58), Claudia Gonzalez (41, 24:13) and Adriana Bernardino (51, 25:50).

Napoleon's Erica Monnin won the race in 19:53 as the Wildcats took the team score with 27 total points.

Sandusky's Xavier Seavers was 15th overall in 18:03 to lead Sandusky to fourth place in the GBC with 125 team points.

Talon Flohr finished 24th in 18:51 for Sandusky, followed by Justin Palma (34, 19:31), Nick Walton (40, 19:40) and Dean Kirksey (42, 19:42).

Findlay edged Napoleon by one point, 31-32, despite Napoleon's top two times in the individual race.

The Wildcats' Steven Weaver blew away the field with a time of 15:52, beating the second place finisher, his teammate Clay Hunter, by 54 seconds. Weaver was 25th at the state meet in 2009.

Bellevue girls 2nd in NOL

In Galion, the Bellevue girls finished second as a team in the Northern Ohio League meet Saturday.

Norwalk's Sydnie Fetherolf was first overall with a time of 19:08.

The Shelby girls edged Bellevue, 37-49.

Ericka Hosang was second overall for the Redmen in 19:29, followed by Whitney Schalk in seventh in 20:22. Both girls earned first-team all-conference honors.

Colleen Valko was 10th in 20:41, Mercedes Specht 11th in 20:54 and Madison Scagnetti 19th in 21:32. Valko and Specht made the second team all-league, while Scagnetti earned an honorable mention.

Dylan Farmbrough finished 13th for the Bellevue boys, who were fifth in the league with 122 points.

He earned second-team all-league honors with a time of 17:34. Joe Gerber (24, 18:02), Curt Reineck (25, 18:06), Tanner Schoen (26, 18:08) and Andrew Beier (34, 18:38) also scored for the Redmen.

Tiffin Columbian won with a team score of 30.

"I'm very proud of both teams today," Bellevue coach Lee Booze said. "They each gave it all, especially some of our runners who knew this would be their last meet of the season.

"Hats off to Tiffin (boys) and Shelby (girls) for their championships. They have very strong teams that will do well in the post season. Of course, that's our goal as well from here on out. We want to keep the season going as long as we can."

The full race results were not available online.

Cremean 19th for Vermilion in West Shore Conference race

Vermilion's Karastin Cremean finished 19th overall in Saturday's West Shore Conference cross country meet Saturday at Cahoon Park in Bay Village.

Cremean finished in 21:31, while her teammates Elizabeth Thayer was 76th in 26:17 and Lindsey Hollars was 89th in 29:46. The Sailors did not field enough players for a team score.

Zach Myracle, the sole Sailors competitor, was 44th overall in 19:09 in the 89-person race.

Recommended for You